top of page

İĞNEADA'DA KAMP KURMAK İÇİN EN GÜZEL YER NERESİ?

Güncelleme tarihi: 3 May 2022

İĞNEADA'DA KAMP KURMAK İSTEYENLER İÇİN BİRÇOK ALTERNATİF NOKTA BULUNUYOR. AKTİF OLARAK KAMP YAPANLAR İÇİN AYRI, YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN YADA DENEMEK İSTEYENLER İÇİN AYRI NOKTALARDAN BAHSEDECEĞİM.DİKKAT!!!


İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI MİLLİ PARKLARINDA KAMP KURMAK, ATEŞ YAKMAK KESİNLİKLE YASAK. MİLLİ PARK GÖREVLİLERİ HER GÜN DÜZENLİ OLARAK ALANDA KONTROL GERÇEKLEŞTİRİYOR.

KURALLARA UYMAYAN ZİYARETÇİLER HAKKINDA CEZAİ İŞLEM UYGULUYOR.

BU NEDENLE KAMP YAPMAK İÇİN UYGUN VE İZİNLİ ALANLARI TERCİH EDİNİZ.

İĞNEADA'DA KAMP ALANI OLARAK HİZMETE AÇIK BİRKAÇ İŞLETME BULUNUYOR. ANCAK BEN SİZE ÜCRETSİZ OLARAK KAMP ATILIP KEYİFLE VAKİT GEÇİREBİLECEĞİNİZ YERLERİ YAZIYORUM.

  • İĞNEADA MERT GÖLÜ MESİRE ALANI (ÜCRETSİZ)

  • BEĞENDİK KÖYÜ PLAJI (ÜCRETSİZ)

  • LİMANKÖY BAKIRDERE KOYU (ÜCRETSİZ)İĞNEADA MERT GÖLÜ MESİRE ALANI (ÜCRETSİZ)

Yeni Başlayanlar İçin Uygun Bir Yer.

Şehir merkezine yakın mesafede bulunan bu alan denize ve mert gölüne yürüme mesafesinde. Bundan yıllar önce Trakya'nın en önemle çadır ve karavan kamp alanlarından birisiydi. Yerel yönetimler arası sorunlardan dolayı bu alan Orman İşletme Müdürlüğüne devredildi. Burada bulunan ağaçlar ise anıtlar kurula verildi. Akabinde konaklamalı faaliyetlerin yapılması yasaklandı. Tabi bu bahsettiğim bundan 10 yıl öncesiydi sanırım. Bazı kurallar getirildi sonrasında hiçbiri uygulanmadı ve unutuldu.

SONUÇ artık Mert gölü mesire alanında çadır kampı kurulabiliyor. İçme suyu mevcut tuvaletler kullanılacak durumda değil. Kamp alanına yürüyüş mesafesinde kafe ve tesisler bulunuyor buradaki tuvalet ve duşlardan faydalanabiliyorsunuz. Burası kamp için çok geniş bir alan ormanın ilerilerine kadar ilerleyebilirsiniz. Güvenlik anlamında gayet güvelin bir yerdir. Ateş yakabilirsiniz, zemin genelde düzlük ve toprak etrafınız ise yoğun ve güzel bir orman dokusu ile kaplı.Aynı zamanda ulaşımı çok kolay.

İğneada'ya girdiğinizde ilk sağdan sapıyorsunuz. 500m ilerleyin sağ tarafta alanı göreceksiniz.
BEĞENDİK KÖYÜ PLAJI (ÜCRETSİZ)

Türkiye'nin kuzey batısında Bulgaristan sınırında güneşin doğuşunu Karedeniz'den izleye bileceğiniz keyifli bir kamp alanı.


İlk defa kampa çıkacaklar biraz zorlanabilir

Denize girip balık tutabileceğiniz bir nokta. Kamp kurduğunuz yerlere yakın köylülerin işlettiği salaş mekanlar var onlardan yöresel lezzetlerin tadına bakabilir wc ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.Kamp kurduğunuz yer geniş düzlük arazi yada meşe ormanlarının içinde de müsait yerler bulabilirsiniz. Rüzgarlı havalarda ormanın içine kurmanızı tavsiye ederim. Aşağıda gördüğünüz fotoğraf kamp kuracağınız yerin manzarası oluyor. Deniz her zaman bu kadar sakin olmuyor ve açık deniz olduğu için KARADENİZ özelliği gösterebilir. Denizin suyu çok berrak ve kum vücuda yapışmıyor. Sağ tarafta kayalara yakın bir yerde denize girmek daha güvenlidir.


İğneada'dan 14km daha kuzey'e doğru devam edip Beğendik köyü tabelalarını izlemeniz yeterli. Köyün içinden devam edip sahile giden yolu izleyebilirsiniz. Köy merkezinden ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bakkal bulunmaktadır. Herhangi bir şeye ihtiyacınız yok ise daha kestirme bir yol daha var. Köyün girişinde tabelalar var oradan sağa sapın ve 300m ileride futbol sahasından sonra tekrar sağa devam edin ve denize kadar ilerleyin.


Beğendik Balıkçı Barınağı

Biraz daha sakinlik istiyor iseniz. Sahile ulaştığınız yerden sağ tarafa doğru ilerlerseniz orada balıkçı barınağını göreceksiniz. Limana kadar araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Orası fazla bilinen bir yer değil ve plajı da çok daha güvenli. Ormanlık alan denize daha yakın noktada bulunuyor.LİMANKÖY BAKIRDERE KOYU (ÜCRETSİZ)

Doğada macera arayanlar için keyifli bir yürüyüş rotası ve harika bir kamp yeri.

Ulaşım Zor, İmkanlar Kısıtlı, Tecrübeliler Tercih Edebilir.

Limanköy ile Beğendik köyü arasında saklı kalmış koylardan en güzeli. Deniz kenarında, orman içinde ve güzel bir dere kenarında keyifli bir kamp alanı. Herhangi bir yerleşim yeri, wc vb. imkanlar bulunmuyor. Uzun süre kamp geçirmeyi düşünüyorsanız içme suyu ve yiyeceklerinizi bol tutun. Fotoğraf da gördüğünüz koy bölgede çok fazla bilinmeyen genelde ormanda başıboş dolaşan ineklerin güneşlendiği ve su içmeye gittiği harika bir yer. Denize girebilir, falezlerden midye çıkartılabilir, sağ taraf da bulunan saklı koylar keşfedilebilir, ilkbaharda farklı çiçek ve dağ kekiği toplayabilirsiniz.

Ulaşımı biraz zor bir nokta. Yüksek 4x4 araçla koya kadar varabilirsiniz. Eğer böyle bir aracınız yoksa sizi 3km lik bir yürüyüş bekliyor. Rahat bir orman yolundan koya ulaşmak mümkün kalabalık bir ekip gelmeyi düşünüyor iseniz bence Limanköy'den bir traktör kiralamak çok daha uygun olur.BAKIRDERE KOYUNA ULAŞIM SAĞLAYACAĞINIZ EN KOLAY YOLU KIRMIZI ÇİZGİ İLE İŞARETLEDİM.

Bu orman yolunun başlangıç koordinatlarını da belirtiyorum. Özellikle yağmurlu bir dönemde tercih etmeyin. Orman yolu sarı çamur ile kaplı olduğu için yürümek biraz zor oluyor.

41.894339, 28.038949Doğada Doğayla Barışık Yaşayın.

Daha detaylı bilgi için +90 545 723 17 09 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Vakit ayırdığınız için Teşekkür ederim.

Halil İbrahim AYDIN

57.034 görüntüleme8 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

8 Comments


Cok cok güzel bir yer tatil merkezlerine taş çıkartır ama neden bu kadar ilgisiz bir belediyesi var bilmiyorum wc büyük sorun pislik her yer bu kadar gelir getiren bir yere neden harcama yapılmıyor anlamıyorum

Like

Ism Tas
Ism Tas
Jul 14, 2019

Tam bir facia tuvalet yok. Her yer pislik içinde . Belediye başkanı kim ise hiç çalışmıyor. Turist çekmeye çalışıyorlar ama turisti bolunda boğuyorlar. Bir daha mı aman aman

Like

Tabiat parkında wc yok yani ilginç

Like

@cenkedizedik malesef orada wc bulunmuyor konum itibari ile deniz orman dere göl hepsinin birleştiği bir yer ama ulaşım imkanları biraz zorlaştı.

Like

Yine de emin olmak için sorayım ben ;) hem ormana yakın hem denize yakın hem de ec olan biyer mi burası??

Like
bottom of page