top of page

kültürel gezİler

İğneada ve çevresini kolaylıkla gezebileceğiniz bir rotayı tarif edeceğim sizlere;
Longoz ormanlarında yürüyüş yapabileceğiniz, yöresel ürün alabileceğiniz, Bulgaristan'a el sallayabileceğiniz, Dünya'nın yuvarlak olduğunu gözlerinizle görebileceğiniz, lezzetli balık yiyebileceğiniz ve gölleri ziyaret edebileceğiniz keyifli saatler sizleri bekliyor. 

Öncelikle belirtmek isterim ki yanınızda rehber olmadan aracınızla 3 saat civarında sürecek 50km'lik mesafeyi, İğneada'nın etrafında bir daire çizerek kültür turunu tamamlamış olacaksınız.


İğneada'nın girişinden Sislioba (sola) tabelasına sapıyoruz, 3 km sonra yol ikiye ayrılıyor ve yine Sislioba (sağa) tabelasını takip ediyoruz. Şahindere Köprüsünde durup Longoz Ormanlarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sağ tarafta ilerlere doğru belirgin orman yolları ve patikalar sizlere güvenilir bir yürüyüş ortamı sağlıyor.


Longoz Ormanları yeryüzü şekli olarak tamamen düz bir zemine sahiptir. En önemli özelliği kış aylarında dağlardan gelen suların derelerden taşarak ormanı sular altına almasıdır. 7 km sonrasında Erikli Gölü ile birleşen Longoz Ormanları farklı türlerde uzun boylu, kalın gövdeli ve yaşlı ağaçlardan oluşmaktadır. Ormanın derinliklerinde yaban hayatın canlı olduğu ve doğal yaşamın devam ettiği Dünya'da ki nadir örneklerden biridir. 2007 yılında GEF2 projesi kapsamında milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. İğneada'da 3 ayrı yerde bulunan Longoz Ormanları 7'den 70'e her kesimin kolaylıkla yürüyebileceği farklı eko sistemler bütünüdür.