top of page

İğneada

İğneada Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. Türkiye'nin kuzey batısında Karadeniz'e kıyısı olan aynı zamanda Bulgaristan sınırındaki kasaba; gölleri, longoz ormanları, denizi, kumsalları, tarihi ve kültürel varlıkları ve dört mevsim güzellikleri ile saklı kalmış bir cennettir. Birkaç yıl öncesine kadar yaz tatili için tercih edilen İğneada, artık her mevsim doğanın içerisinde vakit geçirmek isteyen yerli yabancı birçok turiste kapılarını açıyor. 

İğneada'nın yerleşik nüfusu üç bin civarında olup yazın bu sayı yüz binlere ulaştığı görülmüştür. Aynı zamanda İğneada'ya bağlı dört köy bulunmaktadır. Beğendik köyü Bulgaristan sınırındadır. Limanköy İğneada'ya en yakın köydür. Sislioba ve Avcılar köyleri orman köyleridir.

Halkın ana geçim kaynağı ormancılıktır. Buna ek olarak hayvancılık, balıkçılık, arıcılık ve turizm katkı sağlamaktadır. 

İğneada ismi ile ilgili bir çok rivayet vardır. Bizanslılar döneminde Fatih Sultan Mehmet'in Gazi komutanı İne ağa bölgeyi fethetmiştir. İğneada'ya da ismini verdiği söylenmektedir. Karadeniz'de iki adet ada vardır. İğneada coğrafi olarak yarım adadır.

bottom of page