top of page

doğa yürüyüşlerİ

Doğanın içinde dört mevsim zaman geçirebileceğiniz İğneada'nın patikaları, ormanları, dereleri, gölleri, şelaleleri ve koylarını keşfetmek için tabanlarınıza kuvvet gerekiyor.

Her mevsimde farklı güzellikler ile karşımıza çıkan İğneada son dönemlerde doğada uzun soluklu yürüyüş yapmak isteyenlerin uğrak noktası hali geldi. Belirlemiş olduğumuz güzergahlar doğrultusunda enerjinize bağlı olarak kolay/orta/zor dereceli parkurlar keyifle yol alınıyor. Ne yazık ki bölgenin en önemli eksiklerinden biri olan yön ve yer belirten tabelaların olmayışı çıkmaz patikalara yöneltebiliyor. Bu nedenle yanınıza kesinlikle bölgeyi iyi bilen rehber almanız gerekiyor. Aynı zamanda GPSler üzerinde işaretlenmiş 15 yürüyüş rotası bütün Yıldız Dağlarını ve İğneada'yı gezme fırsatını sizlere sunuyor. Bu yürüyüş rotalarından önplana çıkanları sizlerle paylaşıyorum. 

Longoz Ormanları ve Göller Rotası: İğneada'nın en önemli varlıkları olan Longoz Ormanları ve Gölleri doğanın içinde en keyifli zaman geçirecebileceğiniz rotalardan birisidir. En kısa 8 km en uzun 16 km mesafeleri bulan zorluk derecesi kolay olan rotalardan birisidir.Rotanın başlangıç noktasına araçla gitmeniz gerekiyor. Rotada; Istranca Ormanları, Longoz Ormanları, Hamam Gölü, Aypoloz Gölü, Mert Gölü, Bulanık Deresi ve Altın Kumsaları görme fırsatınız olacak. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde dere yürüyüşü yapabileceğiniz ve orman meyvelerinin tadına bakabileceğiniz zengin bir rotadır. Ağustos ayında yoğun sinekler, kış aylarında ise dere geçişleri zorlayıcı olabilir.Aşağıda ki galeride parkurun işaretli haritasını inceleyebilirsiniz..

bottom of page